Czym się kierować przy wyborze aparatury do destylacji?


Destylacja to jedna z podstawowych metod oczyszczania substancji wykorzystywana w laboratoriach. Skuteczność tego procesu w dużej mierze zależy od zastosowanej aparatury. W tym wpisie wyjaśnimy, na jakie najważniejsze kwestie trzeba zwrócić uwagę, wybierając destylator czy kolumnę do destylacji.

Najważniejsze cechy aparatury do destylacji

Woda destylowana to jeden z najczęściej wykorzystywanych odczynników. Powstaje w ramach destylacji, czyli rozdzielania wody i rozpuszczonych w niej minerałów czy innych zanieczyszczeń. Od jakości wody destylowanej w dużej mierze zależy dokładność wyników przeprowadzanych badań. Dlatego też wysokiej jakości aparat do destylacji stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego laboratorium.

Podczas doboru odpowiedniego destylatora do laboratorium, trzeba uwzględnić nie tylko wydajność działania samego destylatora, ale również wymagania jakościowe względem uzdatnianej wody, takie jak m.in. jej twardość, pH, TOC, przewodnictwo elektrolityczne, zawartość krzemionki i metali ciężkich, pozostałości po odparowaniu itp.

Należy też zwrócić uwagę na podstawowe parametry techniczne aparatury, takie jak m.in. napięcie robocze, moc zasilania, maksymalne obciążenie prądowe, ciśnienie wody wlotowej, ogólne zapotrzebowanie na wodę, wydajność destylatora. Nie bez znaczenia jest też waga oraz wymiary sprzętu.

Wybór odpowiedniego destylatora nie jest zadaniem prostym, dlatego też warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. W ofercie Labo24.pl dostępne są różne modele destylatorów, w tym m.in. destylatory elektryczne SIMAX i TECHNOSKLO oraz szklane kolumny destylacyjno-rektyfikacyjne. Oprócz tego wszystkim Klientom zapewniamy profesjonalne doradztwo, uwzględniając przy tym konkretne potrzeby. Zapewniamy aparaturę do destylacji przeznaczoną do laboratoriów, a także do zastosowania w medycynie, farmacji, w produkcji chemicznej czy fotochemicznej.

Należy przy tym pamiętać, że wybór odpowiedniego destylatora to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest skontrolowanie poprawności działania aparatury po wdrożeniu systemu destylacji wody. Wyniki badań testowych powinny być właściwie udokumentowane (dokumentacja walidacyjna). Aby mieć pewność, że sprzęt działa prawidłowo, niezbędne jest przeprowadzanie regularnych kontrolnych badań jakości wody destylowanej (wyniki testów również powinny być udokumentowane sprawozdaniem).

Wróć

Nasza siedziba

  • tel.: 801-LABO-24
  • tel.: +48 (32) 230-57-12
  • fax: +48 (32) 230-57-15
  • labo24@labo24.pl
  • LABO24
  • Biuro Handlowe
  • ul. Sowińskiego 5
  • 44-100 Gliwice