Do czego służą kolby miarowe?
Kolba miarowa to jeden z głównych przyrządów szklanych wykorzystywanych w laboratoriach. Swoim wyglądem przypomina gruszkę z płaskim dnem oraz długą, wąską szyjką. Na szyjce umieszczona jest kreska, która wskazuje miejsce, do którego można napełnić naczynie w celu uzyskania objętości, na jaką wykalibrowana jest kolba. Powstają ze szkła lub tworzywa sztucznego. Oprócz tego wyposażone są w nakrętkę, zatrzask lub w złącze, w którym można umieścić szklany korek lub PTFE.
Jakie mają zastosowanie kolby miarowe?
Kolby miarowe to naczynie, które wykorzystywane jest przy analizie ilościowej przy sporządzaniu roztworów mianowanych i tworzeniu precyzyjnych rozcieńczeń. Z jej zastosowaniem można przygotować roztwór o odpowiednim stężeniu. W kolbach nie należy przeprowadzać reakcji chemicznych i nie można ich ogrzewać znacznie powyżej temperatury pokojowej. Ciepłe powietrze lub ciepła woda mogą spowodować trwałe zmiany w objętości naczynia.
Do kolby miarowej wprowadzana jest odmierzona ilość substancji stałej lub ciekłej. Najczęściej używa się do tego specjalnego lejka. Następnie jest zamykana korkiem, a znajdująca się w niej substancja z rozpuszczalnikiem ulega całkowitemu rozpuszczeniu. Po wykonaniu czynności naczynie laboratoryjne zostaje dopełnione do kreski zgodnie z meniskiem tworzącym dany rozpuszczalnik. Gdy kolba jest wypełniona do odpowiedniego momentu, można dokładnie wymieszać jej zawartość, obracając ją kilkanaście razy. Powstały w ten sposób roztwór może zostać przeniesiony w inne miejsce do dalszych analiz.
Podczas przenoszenia cieczy jej niewielka ilość zwykle pozostaje na ściankach kolby, więc objętość roztworu może się zmienić. W takiej sytuacji roztwór można pobrać przy pomocy pipety o precyzyjnej objętości w celu odmierzenia ilości, jaka jest potrzebna. Jeśli jednak nie ma możliwości dokładnego odważenia substancji (np. ciecze lotne), miano roztworu powinno być oznaczone poprzez miareczkowanie.
Kolby miarowe w różnych wariantach dostępne są w ofercie LABO24.