Do czego wykorzystywane są kolumny destylacyjno-rektyfikacyjne?
Destylacja to proces, którego celem jest rozdzielenie mieszaniny cieczy na występujące w niej składniki. W tym celu wykorzystywane jest zjawisko odparowania cieczy, połączone z odebraniem i skropleniem wytworzonych par. Szczególnym rodzajem destylacji jest tzw. rektyfikacja. Do jej przeprowadzenia wykorzystywane są kolumny destylacyjno-rektyfikacyjne. Czym się one charakteryzują?
Kolumny destylacyjno-rektyfikacyjne?
Szklane kolumny destylacyjno-rektyfikacyjne to urządzenia laboratoryjne o szerokim zastosowaniu. Są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu – w przemyśle chemicznym, fermentacyjnym i farmaceutycznym. Ich celem jest rozdzielenie poszczególnych mieszanin ciekłych na składniki badawcze i przemysłowe oraz otrzymanie produktów o wysokim stopniu czystości.
W kolumnach destylacyjno-rektyfikacyjnych wyróżnia się ich następujące elementy składowe:
- kolba warzelna,
- segment cylindryczny ze stosownym wypełnieniem,
- głowica refluksu,
- chłodnica – kondensor,
- dochładzacz i odbieralniki.
Czym kierować się przy wyborze kolumn destylacyjno-rektyfikacyjnych?
Wybierając kolumnę destylacyjno-rektyfikacyjną należy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność, w tym łatwą stabilizację pracy, a także możliwość rozbudowy kolumny o dodatkowe elementy.
Ważne parametry, na które należy zwrócić uwagę to wydajność kolumny, optymalna szybkość pary, wydajność półki (wg. Hausen i wg. Murphree), spadek ciśnienia na półce, stała czasowa półki, maksymalne ciśnienie pary oraz powierzchnia zabudowy i wysokość sprzętu.
Jeśli więc chcesz wznieść pracę w laboratorium na wyższy poziom, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej szerokiej oferty, w której proponujemy m.in. kolumny destylacyjno-rektyfikacyjne.