Gdzie mają zastosowanie butle do BZT?


Pomiar BZT służy do rozpoznania czasowego wpływu, jaki odprowadzane ścieki przemysłowe czy komunalne będą miały na środowisko, czy w procesie uzdatniania wody.

Do takich badań i analiz używane są m.in. butle do BZT. Swoje zastosowanie znajdują zatem głównie w laboratoriach oczyszczalni ścieków. Czym się one charakteryzują? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym jest BZT?

Na początek warto przypomnieć, co oznacza skrót BZT, który pojawia się w tytule naszego artykułu. 

BZT to biochemiczne zapotrzebowanie tlenu. Najprościej mówiąc jest to wskaźnik, który określa zapotrzebowanie na tlen niezbędny do utleniania w warunkach aerobowych dla związków organicznych zawartych w wodzie albo w ściekach.

Biochemiczne utlenianie przebiega szczególnie intensywnie w czasie pierwszych pięciu dni. Właśnie dlatego często wykorzystywana jest nazwa indeks BZT5, gdzie 5 oznacza liczbę dni. 

Wskaźnik BZT wykorzystywany jest m.in. do określenia stopnia zanieczyszczenia wód (im wyższe BZT, tym większe zatrucie) albo podatności ścieków biologicznych na oczyszczanie.

Czym charakteryzują się butle do BZT?

Aby przeprowadzić wiarygodne badania i uzyskać prawdziwą wartość indeksu BZT, konieczne jest wykorzystanie specjalnych butli, dedykowanych właśnie do tego procesu. Mowa o wysokiej jakości produktach wykonanych ze szkła borokrzemianowego. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko materiał, z jakiego są stworzone, ale również ich budowa. Butle do BZT posiadają tzw. szeroką szyję oraz korek ze szkła szlifowanego, dzięki czemu pobrana próbka jest uszczelniona.

Butle do BZT są zgodne z normą ISO 4796 – 1, a co za tym idzie są odporne na działanie gorącej wody, kwasów, a także roztworów zasadowych. Posiadają również matowane pole, na którym wygrawerowano dokładna pojemność.

Wróć

Nasza siedziba

  • tel.: 801-LABO-24
  • tel.: +48 (32) 230-57-12
  • fax: +48 (32) 230-57-15
  • labo24@labo24.pl
  • LABO24
  • Biuro Handlowe
  • ul. Sowińskiego 5
  • 44-100 Gliwice