Jak działają lampy bakteriobójcze?


Lampy bakteriobójcze to element wyposażenia laboratoriów oraz placówek medycznych, czyli miejsc, w których szczególne znaczenie mają sterylne warunki. Ten rodzaj lamp służy do dezynfekcji powietrza, powierzchni lub narzędzi poprzez uniemożliwienie rozwoju bakterii. W dalszej części naszego wpisu wyjaśnimy, jak działają lampy bakteriobójcze oraz jaki jest cel ich zastosowania.

Działanie i zastosowanie lamp bakteriobójczych

Lampy bakteriobójcze to specjalistyczny rodzaj oświetlenia, które emituje promieniowanie ultrafioletowe (światło krótkofalowe o długości między 100 nm a 280 nm). Ich działanie zaburza proces parowania się zasad DNA, dzięki czemu dochodzi do tworzenia się dimerów pirymidynowych i niszczenia drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów, grzyby, pleśni itp. Mogą być wykorzystane wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zastosowania ozonu, a więc przede wszystkim w systemach dezynfekujących. Służą do sterylizacji miejsc pracy i narzędzi używanych w laboratoriach biologicznych. Wykazują dobrą skuteczność w dezynfekcji zewnętrznych powierzchni mebli laboratoryjnych i szaf. Zainstalowane na suficie, pozwalają też na dezynfekcję powietrza w pomieszczeniu.

Skuteczność działania lamp bakteriobójczych sprawia, że znajdują one zastosowanie nie tylko w laboratoriach, ale również innych miejscach, w których sterylne warunki mają istotne znaczenie, a więc m.in. w ośrodkach zdrowia, w gabinetach zabiegowych, izbach zdrowia, na oddziałach zakaźnych, salach chorych czy izolatkach.

Warto przy tym dodać, że dostępnych jest wiele rodzajów lamp bakteriobójczych, które różnią się specyfiką działania. Ze względu na specyfikę działania wyróżniamy m.in.: lampy bakteriobójcze przepływowe, które mogą pracować w obecności ludzi; bezpośredniego działania, które ze względu na szkodliwość bezpośredniego promieniowania UV C mogą pracować tylko w pustych pomieszczeniach i przepływowe dwufunkcyjne, które łączą cechy obu. Oprócz tego na rynku dostępne są też lampy: niskociśnieniowe, wysokociśnieniowe i diody LED. Ponadto ze względu na sposób mocowania lampy bakteriobójcze dzielimy na sufitowe, ścienno-sufitowe i umieszczane na statywie.

Dlaczego w laboratoriach warto stosować lampy bakteriobójcze?

Lampy bakteriobójcze zapewniają skuteczność działania i bezpieczeństwo zastosowania, dlatego też wykorzystywane są powszechnie zarówno w laboratoriach, jak i placówkach medycznych. Odpowiednio użyte, nie powodują żadnych skutków ubocznych. Dzięki nim można zapewnić optymalny poziom czystości mikrobiologicznej pomieszczeń i ograniczyć rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń na inne pomieszczenia. Dzięki nim można też ograniczyć ilość chemicznych preparatów dezynfekujących. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod na zapewnienie odpowiedniej czystości mikrobiologicznej.

Wróć

Nasza siedziba

  • tel.: 801-LABO-24
  • tel.: +48 (32) 230-57-12
  • fax: +48 (32) 230-57-15
  • labo24@labo24.pl
  • LABO24
  • Biuro Handlowe
  • ul. Sowińskiego 5
  • 44-100 Gliwice