Jakie parametry musi mieć dobry mikroskop?
Wybór mikroskopu do zaawansowanych zastosowań nie jest zadaniem prostym, gdyż są to urządzenia o wysokim stopniu skomplikowania, które powinny być właściwie dobrane do późniejszej specyfiki ich wykorzystania. Jednocześnie jest to sprzęt stanowiący podstawę wyposażenia w laboratoriach technicznych i naukowych. Z tego wpisu dowiesz się, jakimi najważniejszymi parametrami powinien wyróżniać się dobry mikroskop.
Zastosowanie mikroskopu
Przede wszystkim podkreślić należy, że każdy mikroskop powinien być dobrany odpowiednio do późniejszego zastosowania. Tylko wtedy będzie użyteczny i spełni wszystkie oczekiwania. Przykładowo, w medycynie, biologii czy zoologii najczęściej wykorzystywane są mikroskopy światła przechodzącego, dolnostolikowe, czasem odwrócone, które przystosowane są do prowadzenia obserwacji w polu jasnym, polu ciemnym, prostej polaryzacji i kontraście interferencyjnym. Natomiast w przemyśle czy w naukach technicznych najlepszym wyborem będą mikroskopy światła odbitego, rzadziej przechodzącego, dolnostolikowe lub odwrócone. W geologii czy petrologii wykorzystuje się mikroskopy dolnostolikowe, do światła przechodzącego lub odbitego (albo łączące obie te cechy).
Stopień powiększenia — najważniejszy parametr
Jednym z najważniejszych parametrów w przypadku mikroskopów jest stopień powiększenia. W tym przypadku również wiele zależy zarówno od późniejszego zastosowania urządzenia, jak i od jego rodzaju. Wyróżniamy cztery podstawowe typu powiększeń:
- 2-100x - mikroskopy stereoskopowe.
- 40-400x - mikroskopy biologiczne, najczęściej z układem optycznym odwróconym,
- 40-1000x - standardowe powiększenie w mikroskopach laboratoryjnych i badawczych,
- do 2000x - mikroskopy badawcze i specjalistyczne.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Przy wyborze mikroskopu trzeba wziąć pod uwagę to, jakie preparaty będą wykorzystywane podczas obserwacji. Przykładowo, preparaty barwione i trawione wymagają zastosowania mikroskopu o polu jasnym, ewentualnie ciemnym. Wszelkie hodowle komórkowe czy preparaty przyżyciowe wymagają zastosowania urządzenia o polu jasnym i — najczęściej — kontraście fazowym. Minerały, części urządzeń czy wady materiałowe obserwowane są pod mikroskopami stereoskopowymi.
Dobry mikroskop powinien odpowiadać zamierzeniom, jakie docelowo chce się uzyskać. W przypadku oceny preparatów wykorzystuje się mikroskopy binokularowe lub okularowe. Jeśli niezbędne jest wykonywanie analizy obrazu, warto użyć mikroskopu z nasadką trinokularową, kamerą tudzież urządzenia z zaawansowanym oprogramowaniem do analizy obrazu. Podobnych funkcjonalności wymagać będą mikroskopy do wykonywania zdjęć, archiwizacji, pomiarów i raportów.