Jakie są różnice między pipetą jednokanałową i wielokanałową


Sprzęt wykorzystywany w laboratorium musi wyróżniać się dużą wytrzymałością i mieć odpowiednie właściwości, aby można było z niego bezpiecznie korzystać. Wyróżnić możemy kilka rodzajów akcesoriów i szkła laboratoryjnego, które należą do jego podstawowego wyposażenia. Jednym z nich jest pipeta automatyczna, która jest przeznaczona do precyzyjnego odmierzania i przenoszenia substancji. Wśród pipet automatycznych wyróżnić możemy pipetę jednokanałową i wielokanałową. Czym się charakteryzuje każda z nich?

Komfort korzystania z pipety z wieloma kanałami  

Zarówno pipety jednokanałowe, jak i wielokanałowe znajdują zastosowanie w wielu laboratoriach. Wybór akcesoriów uzależniony jest od konkretnych potrzeb i zakresu wykonywanych prac. Wielokanałowe pipety mają tradycyjną konstrukcję i zapewniają bezpieczeństwo i ergonomię pracy. Wyposażenie ich w kanały sprawia, że można wygodnie i szybko przenosić próbki pomiędzy formami o różnych rozmiarach.

Znajdują zastosowanie przede wszystkim przy pracy w laboratoriach biotechnologicznych i medycznych. W takich miejscach często odbywają się rutynowe analizy, podczas których wykorzystywane są płytki testowe i mikrolitowe. W takich przypadkach ergonomia pracy zostaje zapewniona dzięki regulowanemu rozstawowi kanałów. Dzięki pipetom wielokanałowym pracownicy laboratorium mogą szybko zmieniać rozstaw kanałów w precyzyjny sposób.

Czym się wyróżniają pipety jednokanałowe?  

Pipety jednokanałowe również są często wykorzystywane podczas wykonywania prac laboratoryjnych. Wyróżnić możemy pipety o stałej objętości, które wyposażone są w wyrzutnik, wydmuch i trzon. Drugim rodzajem są pipety o zmiennej objętości. Ich konstrukcja jest tradycyjna i podobnie jak w przypadku innych pipet zapewnia bezpieczeństwo i ergonomię pracy. Zapewniają również wysoką dokładność i powtarzalność prac. Dzięki niskim siłom pipetowania są one niezwykle wygodne w użytkowaniu oraz nie wpływają na przeciążenie mięśni i nadgarstka.

Wróć

Nasza siedziba

  • tel.: 801-LABO-24
  • tel.: +48 (32) 230-57-12
  • fax: +48 (32) 230-57-15
  • labo24@labo24.pl
  • LABO24
  • Biuro Handlowe
  • ul. Sowińskiego 5
  • 44-100 Gliwice