Jakie są różnice między pipetą jednokanałową i wielokanałową
Sprzęt wykorzystywany w laboratorium musi wyróżniać się dużą wytrzymałością i mieć odpowiednie właściwości, aby można było z niego bezpiecznie korzystać. Wyróżnić możemy kilka rodzajów akcesoriów i szkła laboratoryjnego, które należą do jego podstawowego wyposażenia. Jednym z nich jest pipeta automatyczna, która jest przeznaczona do precyzyjnego odmierzania i przenoszenia substancji. Wśród pipet automatycznych wyróżnić możemy pipetę jednokanałową i wielokanałową. Czym się charakteryzuje każda z nich?
Komfort korzystania z pipety z wieloma kanałami
Zarówno pipety jednokanałowe, jak i wielokanałowe znajdują zastosowanie w wielu laboratoriach. Wybór akcesoriów uzależniony jest od konkretnych potrzeb i zakresu wykonywanych prac. Wielokanałowe pipety mają tradycyjną konstrukcję i zapewniają bezpieczeństwo i ergonomię pracy. Wyposażenie ich w kanały sprawia, że można wygodnie i szybko przenosić próbki pomiędzy formami o różnych rozmiarach.
Znajdują zastosowanie przede wszystkim przy pracy w laboratoriach biotechnologicznych i medycznych. W takich miejscach często odbywają się rutynowe analizy, podczas których wykorzystywane są płytki testowe i mikrolitowe. W takich przypadkach ergonomia pracy zostaje zapewniona dzięki regulowanemu rozstawowi kanałów. Dzięki pipetom wielokanałowym pracownicy laboratorium mogą szybko zmieniać rozstaw kanałów w precyzyjny sposób.
Czym się wyróżniają pipety jednokanałowe?
Pipety jednokanałowe również są często wykorzystywane podczas wykonywania prac laboratoryjnych. Wyróżnić możemy pipety o stałej objętości, które wyposażone są w wyrzutnik, wydmuch i trzon. Drugim rodzajem są pipety o zmiennej objętości. Ich konstrukcja jest tradycyjna i podobnie jak w przypadku innych pipet zapewnia bezpieczeństwo i ergonomię pracy. Zapewniają również wysoką dokładność i powtarzalność prac. Dzięki niskim siłom pipetowania są one niezwykle wygodne w użytkowaniu oraz nie wpływają na przeciążenie mięśni i nadgarstka.