Jakie zadania pełnią próżniowe zestawy filtracyjne?
Analiza próbek w profesjonalnym laboratorium chemicznym to skomplikowane zadanie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że każda próbka jest złożona, co oznacza, że zawiera różne substancje. Aby osiągnąć wiarygodny wynik, konieczne jest więc odpowiednie jej opracowanie, tak by nadawała się do badania. Jedną z technik wykorzystywanych w tym celu jest filtracja, przeprowadzana m.in. przy pomocy profesjonalnych próżniowych zestawów filtracyjnych. Czym się one charakteryzują? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Filtracja w laboratorium – co warto wiedzieć?
Filtracja roztworów przeprowadzana w laboratorium może mieć różny przebieg w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz z jaką próbką mamy do czynienia. Głównym celem jest jednak oddzielenie ciał stałych od cieczy i od gazów. W tym celu wykorzystywane są różne techniki filtracji, opierające się na zastosowaniu szklanych tygli, stożkowych lejków filtracyjnych, nasadek filtracyjnych, a także płytek filtracyjnych.
Popularną techniką jest także metoda próżniowa, w której wykorzystywane są specjalne zestawy filtracyjne. Czym się one charakteryzują?
Próżniowe zestawy filtracyjne – czym się charakteryzują?
Profesjonalne próżniowe zestawy filtracyjne dzielimy na próżniowe zestawy filtracyjne na szlif i próżniowe zestawy filtracyjne na korek. Te pierwsze składają się ze szklanego lejka, aluminiowej klamry, nasadki ze spiekiem, a także kolby ze szlifem zewnętrznym. Zestaw przeznaczony jest do ogólnej filtracji, a także do analizy roztworów wodnych oraz roztworów organicznych Natomiast drugi rodzaj składa się ze szklanego lejka, aluminiowej klamry, nasadki ze spiekiem, a także silikonowego korka. Zestaw przeznaczony jest do ogólnej filtracji, do bakteriologicznej analizy wody lub analizy ciał stałych w wodzie. Takie konstrukcje umożliwiają wytworzenie warunków odpowiednich do przeprowadzenia badania.
Warto pamiętać o tym, że:
- kolby wchodzące w skład zestawu są wykonane z grubego szkła borokrzemowego, odpornego na działanie ciśnienia,
- dostępne są w wersji z odkręcanym króćcem wykonanym z tworzywa umożliwiającego szybkie odłączenie węża próżniowego,
- dzięki szczelnemu zamknięciu możliwe jest dłuższe przechowywanie filtrowanych płynów,
- górna komora filtra jest oznaczona wielkością porów, typem membrany, numerem katalogowym, numerem serii i datą ważności.