Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w laboratoriach?


Podczas prac wykonywanych w laboratorium pojawia się wiele zagrożeń związanych z kontaktem z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi oraz reakcjami, które w nich zachodzą. Właśnie dlatego ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, a także korzystanie wyłącznie z takiego szkła laboratoryjnego czy urządzeń, które spełniają wymogi sprawności. Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa, które obowiązują w laboratoriach?

Jakich środków ochrony indywidualnej należy przestrzegać w laboratorium?

Osoby, które pracują w laboratorium, powinny zadbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Świadomość tego, jakie zagrożenia mogą wiązać się z pracą z substancjami chemicznymi, jest kluczowa. Do podstawowych elementów stroju laboranta należy bawełniany fartuch z długim rękawem, który zapinany jest na guziki. Istotne jest również odpowiednie obuwie, musi ono być wyposażone w podeszwę antypoślizgową oraz pełne noski.

Ochrona oczu jest również niezbędna, dlatego przed rozpoczęciem wykonywania prac, należy również założyć gogle, które ochronią oczy przed gazami i cząstkami ciał stałych. Rękawice, które są stosowane podczas prac przy urządzeniach laboratoryjnych, muszą być jednorazowe i kwasoodporne. Istotne jest również to, by laboranci nie mieli na sobie biżuterii, gdyż może ona utrudnić ewentualną akcję ratunkową. Oprócz tego sztuczne paznokcie i niektóre lakiery mogą ulec zapaleniu. Przygotowywanie i spożywanie posiłków w laboratoriach jest zabronione.

Jak powinna przebiegać praca ze szkłem laboratoryjnym?

Podczas pracy w laboratorium kluczowe jest zapewnienie środków ochrony indywidualnej, jednak istotny jest również dobór odpowiednich akcesoriów niezbędnych do pracy. Właśnie dlatego należy przede wszystkim pamiętać o tym, by nie używać szkła laboratoryjnego, które ma widoczne rysy, pęknięcia czy wyszczerbienia. W takich przypadkach pojawia się większe prawdopodobieństwo, że rozkruszy się ono na przykład podczas ogrzewania. Istotny jest również sposób mycia szkła. Należy w tym celu wykorzystywać rozpuszczalniki organiczne, na przykład aceton, jednak warunki w laboratorium muszą pozwalać na jego bezpieczne użycie.

Wróć

Nasza siedziba

  • tel.: 801-LABO-24
  • tel.: +48 (32) 230-57-12
  • fax: +48 (32) 230-57-15
  • labo24@labo24.pl
  • LABO24
  • Biuro Handlowe
  • ul. Sowińskiego 5
  • 44-100 Gliwice