Znaczenie szaf termostatycznych w laboratoriach


Szafy termostatyczne stanowią istotny element wyposażenia laboratoriów. Służą do przechowywania próbek w określonej temperaturze. Gwarantują przy tym dużą stabilność temperatury. Tego typu urządzenia dostępne są w różnych wariantach, które można dostosować adekwatnie do potrzeb. Najlepszym przykładem są szafy wielokomorowe. Oprócz tego różnią się podstawowymi parametrami, takimi jak m.in. pojemność, wymiary komór, liczba półek, materiał wykonania, dodatkowe funkcje (np. wyświetlacz LCD) itd.

Zastosowanie i funkcje szaf termostatycznych

Szafy termostatyczne to urządzenia przeznaczone do przechowywania próbek, np. próbek do analiz fizykochemicznych, w odpowiedniej temperaturze. Wyposażone są w układ chłodzenia i układ grzania, dlatego też możliwe jest wyznaczenie zarówno temperatury poniżej, jak i powyżej temperatury otoczenia.

Znajdują one zastosowanie również do oznaczania BZT, hodowli roślin i mikroorganizmów w ściśle określonych warunkach termicznych, przechowywania płynów, a także do niektórych badań mikrobiologicznych. Warto przy tym podkreślić, że przy inkubowaniu próbek mikrobiologicznych zaleca się wykorzystanie szafy z wnętrzem wykonanym ze stali gładkiej 0H17 lub 0H18. Jest to konieczne ze względu na to, że rodzaj przechowywanej próbki może mieć wpływ na materiał, z którego wykonano wnętrze urządzenia. W przypadku odczynników polecana jest stal nierdzewna kwasoodporna 0H18, a przy próbkach środowiskowych wystarczy wnętrze aluminiowe.

Częstym zastosowaniem szaf termostatycznych jest również przechowywanie szczepionek i leków w warunkach chłodniczych lub w zakresie wyższych temperatur (dla niektórych leków najczęściej jest to +18°C do +20°C).

Szafa termostatyczna w laboratorium może być wykorzystywana zarówno jako chłodziarka, w której przechowywane są próbki w niskich temperaturach, jak i cieplarka do inkubacji próbek mikrobiologicznych, jeśli warunki otoczenia nie zapewniają optymalnego poziomu temperatur.

Jesteś zainteresowany szafami termostatycznymi lub innymi meblami albo urządzeniami laboratoryjnymi? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Wróć

Nasza siedziba

  • tel.: 801-LABO-24
  • tel.: +48 (32) 230-57-12
  • fax: +48 (32) 230-57-15
  • labo24@labo24.pl
  • LABO24
  • Biuro Handlowe
  • ul. Sowińskiego 5
  • 44-100 Gliwice