Czym są nucze filtracyjne?
Nucze filtracyjne to specjalne urządzenie aparaturowe, które znajduje zastosowanie w ramach procesów separacji ciał stałych od cieczy metodą filtracji. Wykorzystywane są głównie w laboratoriach, a także w szeroko pojętym przemyśle farmaceutycznym, chemicznym i spożywczym. Czym wyróżnia się nucza filtracyjna? Jakie zadania spełnia? Więcej na ten temat w dalszej części naszego wpisu.
Nucze filtracyjne: najważniejsze cechy
Nucza filtracyjna to stosunkowo prosty przyrząd do filtracji, który składa się z korpusu i elementu filtracyjnego, którym jest blaszka perforowana oraz osadzony na niej wkład z tkaniny filtracyjnej. Dodatkowo istnieje możliwość jej rozbudowy poprzez dołączenie kolejnych komór i przegród. Dzięki temu można dokonywać filtracji na różnych poziomach dokładności.
Nucza filtracyjna znajduje zastosowanie w przypadku filtracji zarówno gazów, jak i cieczy. Cały proces polega na przetłaczaniu medium przez tkaninę filtracyjną, na której zatrzymują się zanieczyszczenia. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane urządzenia zapewniają wysoką dokładność działania. Ich obsługa jest łatwa i bezpieczna, gwarantując wysokiej jakości efekty.
Przyrządy, takie jak nucze filtracyjne, wykorzystywane są zarówno w przypadku czynności jednostkowych, jak i na skalę produkcyjną. Jest to bardzo ekonomiczna oraz nieskomplikowana metoda filtracji, stąd też znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Nucze wyróżniają się niewielkimi gabarytami, co również uznawane jest za ich zaletę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku zastosowań w laboratoriach czy instytucjach badawczych. Doskonale nadają się do rozmaitych testów i prób, w których odbywa się filtracja.
Nucze filtracyjne występują w różnej objętości, dlatego też możliwy jest dobór wariantu stosowanie do wymaganej dokładności i właściwości procesowych roztworów wymagających oczyszczenia, takich jak m.in. temperatura, lepkość itp. Istotne znaczenie ma też dobór sprzętu zapewniającego inteligentną i łatwą w obsłudze konfigurację.